Laser zamiast operacji w leczeniu chrapania?

Laser zamiast operacji w leczeniu chrapania?

Czy laser erbowo-jagowy używany w stomatologii i medycynie estetycznej może pomóc w leczeniu chrapania?

W opinii dr. Henryka Frelicha, dentysty ze Specjalistycznego Centrum Stomatologicznego AHF w Żorach (województwo śląskie), leczenie laserowe może być alternatywą dla inwazyjnych, bolesnych i na ogół wymagających długiej rehabilitacji operacji laryngologicznych. Nie jest to jednak metoda skuteczna u wszystkich chrapiących. Na pewno nie zastąpi ona leczenia operacyjnego u osób otyłych (BMI powyżej 30), ze zdiagnozowaną obturacją górnych dróg oddechowych spowodowaną skrzywieniem przegrody nosa, przerostem nasady języka lub migdałków podniebiennych.

Swoją wiedzę na ten temat dr Frelich opiera na wynikach badań, które przeprowadził wśród około 60 pacjentów w wieku 20-60 lat. Wszyscy zostali poddani trzem zabiegom laserowym, wykonywanym co dwa tygodnie w gabinecie stomatologicznym. Przed leczeniem przeszli badanie poligraficzne, które pozwala w sposób obiektywny ocenić natężenie i czas chrapania oraz wyklucza obecność istotnej ilości bezdechów sennych. Pod uwagę wzięto również subiektywną ocenę ich bliskich. Okazało się, że rekordzista chrapał przez połowę czasu trwania jego snu!

Trzy miesiące po leczeniu laserowym wszystkich uczestników ponownie poddano badaniu poligrafem, wzięto również pod uwagę ich subiektywne opinie. Wyniki? Średni czas epizodu chrapania skrócił się u kobiet z 16,5 do 9,6 s, a u mężczyzn z 17,1 do 13,9 s. Pacjenci zgłaszali poprawę już po pierwszym zabiegu laseroterapii.

Komfort snu oraz życia leczonych osób poprawił się o około 50 proc. Ani jeden pacjent nie wskazał, że po leczeniu jego komfort snu lub życia uległ pogorszeniu. Żaden chory nie zgłaszał objawów świadczących o wystąpieniu powikłań lub działań ubocznych lasera, a także bólu, zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w późniejszym okresie – podkreśla dr Henryk Frelich.

Według statystyk chrapanie to problem około 25 proc. dotkniętych nim kobiet i 40 proc. mężczyzn oraz ich partnerów, którzy nie mogą zasnąć. Chrapanie może zniszczyć nawet najlepszy związek. Z jego powodu doszło już do nie jednego rozwodu. Dla wielu chrapiących laserowe leczenie to szansa na pozbycie się problemu. Na jak długo? Pokażą to dalsze badania dr. Frelicha, wykonywane we współpracy z dr. hab. Wojciechem Ścierskim, otorynolaryngologiem ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?