Jak skutecznie leczyć raka płuca, skoro nowoczesne leki są niedostępne?

Jak skutecznie leczyć raka płuca, skoro nowoczesne leki są niedostępne?

Fot. Freeimages.com

Na dziesięć zarejestrowanych w UE nowoczesnych leków na raka płuca w Polsce refundowany jest tylko jeden, i to tylko w II linii leczenia.

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem i najczęstszą przyczyną śmierci z przyczyn onkologicznych. W Polsce co roku rozpoznawany jest u ponad 20 tysięcy osób. Tyle samo z jego powodu umiera. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów – 5-letnie przeżycia (od momentu postawienia diagnozy) obserwuje się u zaledwie 13,4 proc. chorych.

Pocieszające jest to, że w ostatnich latach na świecie pojawiło się wiele nowej klasy leków, które są w stanie odmienić losy chorych. Tyle że dostęp do nich w Polsce jest bardzo ograniczony. Refundacją nie są objęte ani leki ukierunkowane molekularnie, ani leki immunologiczne (immunokompetentne), pobudzające układ odpornościowy chorego do walki z rakiem, które zostały okrzyknięte przełomem w terapii wielu nowotworów. Jedne i drugie znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Spośród 10 nowoczesnych leków o udokumentowanej skuteczności w leczeniu raka płuca, które zostały zarejestrowane w Unii Europejskiej, tylko jeden – kryzotynib – jest w Polsce refundowany, ale dopiero w drugiej linii leczenia. O pozostałych polscy pacjenci mogą jedynie pomarzyć. Jeśli przytrafi im się rak płuca, mogą liczyć wyłącznie na chemioterapię i inhibitory kinazy tyrozynowej EGFR.

Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o dostępność nowoczesnej diagnostyki i terapii – mówi prof. Rodryg Ramlau z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca.

Na leczenie tego nowotworu wydaje się w naszym kraju zaledwie 2 proc. wszystkich środków przeznaczonych na leczenie onkologiczne, podkreślali eksperci na spotkaniu z dziennikarzami dotyczącym powołania Forum Raka Płuca, które odbyło się 12 stycznia w Warszawie.

Spotkanie założycielskie Forum Raka Płuca.
Spotkanie założycielskie Forum Raka Płuca.

Według nich rak płuca jest traktowany w naszym kraju po macoszemu. Ma to zmienić Forum Raka Płuca, do tworzenia którego zaprosili organizacje pacjenckie, które najlepiej wiedzą, jak skutecznie upominać się o prawa chorych do nowoczesnego leczenia.

Najistotniejsze jest teraz podjęcie działań, które poprawią jakość życia chorych oraz sprawią, że leczenie raka płuca uznane zostanie za jeden z priorytetów w ochronie zdrowia. Współpraca środowiska medycznego z organizacjami pacjenckimi jest niezbędna dla poprawy efektywności leczenia polskich chorych – stwierdził dr hab. Dariusz Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w warszawskim Centrum Onkologii.

Z myślą o chorych i ich rodzinach, ale również o lekarzach, stworzono już stronę internetową (http://forumrakapluca.pl/), na której można znaleźć mnóstwo informacji o chorobie, metodach jej diagnozowania i możliwościach leczenia. Planowana jest również ogólnopolska kampania edukacyjna “Rak płuca – nie daj się oszukać”, poświęcona m.in. profilaktyce i niezaspokojonym potrzebom leczenia raka płuca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?