Diagnostyka radiologiczna tylko gdy jest niezbędna

Diagnostyka radiologiczna tylko gdy jest niezbędna

Fot. Pixabay.com

Tomografia komputerowa, fluoroskopia, konwencjonalne i stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie – amerykański Urząd ds. Żywności i Leków stoi na stanowisku, że u dzieci takie badania powinny być wykonywane tylko wówczas, gdy są niezbędne.

W poradniku dotyczącym diagnostyki radiologicznej u dzieci, wydanym dla pracowników ochrony zdrowia, rodziców i opiekunów, Food and Drug Administration (FDA) podkreśla, że badania obrazowe dostarczają lekarzom bardzo ważnych informacji, jak leczyć pacjentów. Jednocześnie przestrzega przed nieuzasadnionym narażaniem pacjentów pediatrycznych na promieniowanie jonizujące, które może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania przez nie w przyszłości na raka.

FDA tłumaczy, że w porównaniu z korzyściami wynikającymi z dokładnej diagnostyki, poziom ryzyka związanego z promieniowaniem rentgenowskim jest niewielki. Mimo to pracownicy ochrony zdrowia powinni zachować szczególną ostrożność przy doborze dawki promieniowania u dzieci, biorąc pod uwagę wielkość i grubość ich ciała, a nie wiek. Powinna to być najniższa dawka, umożliwiająca poprawne przeprowadzenie badania.

“Generalnie należy unikać niepotrzebnego narażenia pacjentów na promieniowanie podczas zabiegów medycznych. Nie powinno się jednak odmawiać wykonania zdjęć rentgenowskich czy tomografii komputerowej chorym, w tym również dzieciom, w sytuacji, gdy badanie może dostarczyć ważnych informacji dotyczących stanu zdrowia,  mogących pomóc w rozpoznaniu lub leczeniu poważnej bądź zagrażającej życiu chorobie” – tłumaczy FDA.

Rodziców i opiekunów dzieci urząd zachęca do rozmowy z lekarzem na temat diagnostyki obrazowej. Sugeruje, by pytali go o korzyści i ryzyko związane z badaniami wymagającymi użycia promieniowania jonizującego oraz alternatywne metody diagnostyczne. Powinni również zwrócić uwagę na to, jakimi urządzeniami dysponuje placówka, w której mają się odbyć badania, oraz  w jaki sposób minimalizuje dawki promieniowania rentgenowskiego.

“Pracownicy ochrony zdrowia powinni rozważyć, czy do uzyskania tego samego wyniku można użyć innego rodzaju badania obrazowego, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące, takiego jak ultradźwięki czy rezonans magnetyczny” – zaleca FDA.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?