Czarny scenariusz dla chorych na raka

Czarny scenariusz dla chorych na raka

Fot. Freeimages.com

“Wystarczył miesiąc, żeby obietnice resortu zdrowia złożone przedstawicielom organizacji pacjenckich okazały się mrzonką. Pomimo deklaracji wzrostu wydatków na refundację leków, resort zdrowia chce zmniejszyć w przyszłym roku nakłady NFZ na ten cel o ponad 360 mln zł” – alarmuje Fundacja Onkologiczna Alivia.

Przedstawiciele organizacji wspierających pacjentów chorych na nowotwory zaapelowali do członków sejmowej Komisji Zdrowia, aby negatywnie zaopiniowali projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na przyszły rok. Szukają wsparcia także u wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

9 czerwca br. wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz spotkał się z przedstawicielami organizacji reprezentujących pacjentów onkologicznych. Dyskusja dotyczyła w głównej mierze raportu „Dostępność pacjentów onkologicznych w Polsce do terapii lekowych na tle aktualnej wiedzy medycznej”, przygotowanego na zlecenie Fundacji Onkologicznej Alivia w marcu br. Jak już informowaliśmy TUTAJ, ponad połowa leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie i zalecanych do stosowania przez międzynarodowe towarzystwa naukowe nie jest w Polsce w ogóle refundowana. Na 19 chorób nowotworowych, które zabijają każdego roku największą liczbę chorych, jedynie pacjentki z rakiem jajnika mogą mieć pewność, że będą leczone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

W trakcie spotkania minister przekonywał, że ograniczona dostępność leków przeciwnowotworowych wynika z poziomu nakładów na ich refundację. Zadeklarował, że jego celem jest zwiększenie odsetka budżetu NFZ przeznaczonego na ten cel do poziomu 17 proc., czyli maksymalnego przewidzianego w tzw. ustawie refundacyjnej.

Tymczasem projekt planu finansowanego NFZ na przyszły rok przeczy deklaracjom wiceministra Tombarkiewicza. Ministerstwo Zdrowia zamierza wydać na refundację apteczną, kluczowe dla pacjentów onkologicznych programy lekowe oraz leczenie w ramach katalogu chemioterapii jeszcze mniej niż obecnie. Nakłady na refundację leków spadną bowiem z około 16 proc. do 14,6 proc. A przecież planowany wzrost wydatków na świadczenia zdrowotne to kwota 4,5 mld zł!

W opinii organizacji pacjenckich może to oznaczać wstrzymanie udostępniania chorym na raka kolejnych leków przeciwnowotworowych oraz zgodę ministra zdrowia na łamanie praw polskich pacjentów, którzy zgodnie z ustawą o prawach pacjenta mają prawo do leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

Jeżeli wiceminister zdrowia mówi na spotkaniu, że wzrost dostępności leków onkologicznych wymaga zwiększenia nakładów NFZ na ten cel, a projekt finansowy NFZ na kolejny rok zakłada coś przeciwnego, to komunikat jest jasny: resort zdrowia lekceważy chorych na raka, zgadza się, aby polscy pacjenci byli leczeni niezgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Już obecnie sytuacja tej grupy pacjentów jest dramatyczna na tle innych krajów Unii Europejskiej, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze gorsza.  Polacy powinni uświadomić sobie, że w przypadku choroby nowotworowej nie mogą liczyć na uczciwą pomoc państwa – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?