Czy ColonFlag pomoże zidentyfikować osoby zagrożone rakiem jelita?

Czy ColonFlag pomoże zidentyfikować osoby zagrożone rakiem jelita?

Fot. Pixabay.com

Medicover testuje nowoczesne rozwiązanie ColonFlag, pozwalające zidentyfikować pacjentów zagrożonych zachorowaniem na raka jelita grubego. Jako pierwszy w Europie, we współpracy z izraelską firmą Medial EarlySign, dostawcą tego rozwiązania, Medicover uruchamia pilotażowy projekt badań.

ColonFlag określa ryzyko zmian w jelicie dzięki dodatkowej analizie wyniku morfologii krwi. Identyfikuje osoby, u których może występować mikrokrwawienie z przewodu pokarmowego powodowane przez polipy lub raka. Dodatni wynik jest wskazaniem do wykonania kolonoskopii.

ColonFlag pomaga w podejmowaniu decyzji diagnostycznych, dzięki zastosowaniu zaawansowanego algorytmu sztucznej inteligencji do danych z często wykonywanego badania laboratoryjnego. Program analizuje takie dane jak wynik morfologii krwi i inne dane zawarte w elektronicznej dokumentacji medycznej – wyjaśnia dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. systemów medycznych Medicover Polska.

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania w Polsce rakiem u kobiet i trzecim u mężczyzn. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonu w wyniku choroby nowotworowej. W Polsce średni wskaźnik przeżywalności pacjentów po pięciu latach wynosi niespełna 50 proc.

Jeżeli rak jelita grubego zostanie zdiagnozowany na wczesnym etapie, wskaźnik ten może nawet przekroczyć 90 proc. Wczesne wykrycie ma kolosalne znaczenie dla skuteczności leczenia raka jelita grubego. Program ColonFlag może pomóc nam trafniej identyfikować pacjentów należących do grupy podwyższonego ryzyka – mówi dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka, dyrektor ds. medycznych Medicover Polska.

Pilotażowy program z wykorzystaniem innowacyjnej metody realizowany jest w centrach Medicover w Warszawie i na południu Polski. Analiza wykonywana jest jednorazowo u pacjentów Medicover w wieku od 50. do 75. roku życia, którzy z dowolnego powodu mieli wykonaną morfologię krwi i wyrazili zgodę na udział w projekcie.

Firma Medial EarlySign prowadzi obecnie badania kliniczne z udziałem ponad 20 milionów pacjentów w 14 placówkach na całym świecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?