Co powinni jeść chorzy na raka

Co powinni jeść chorzy na raka

Dieta osoby chorej na nowotwór powinna zostać skomponowana tak, aby jej organizm miał siłę do walki z chorobą.

W czasie choroby onkologicznej często wzrasta tempo przemiany materii oraz zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Nierzadko pojawiają się liczne efekty uboczne utrudniające przyjmowanie posiłków, np. nudności, wymioty, biegunki, nieprzyjemny metaliczny smak w ustach, czy wręcz jadłowstręt. Zdarza się, że przyjmowanie posiłków jest dodatkowo utrudnione z powodu podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i przewodu pokarmowego lub występujących trudności z przełykaniem. W takiej sytuacji zapewnienie odpowiedniego poziomu odżywienia organizmu jest prawdziwym wyzwaniem – tłumaczy Ewa Ceborska-Scheiterbauer, dietetyczka specjalizująca się w odżywianiu osób chorych na nowotwory.

Odpowiednio skomponowana dieta, ustalona w porozumieniu z lekarzem lub dietetykiem indywidualnie dla każdej osoby, w znacznym stopniu może wpłynąć na  zminimalizowanie skutków ubocznych chemioterapii oraz poprawić efekty leczenia. Przede wszystkim musi ona zapewnić dzienne zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze.

Jeśli chory nie odczuwa skutków ubocznych leczenia, sposób jego odżywiania nie powinien w znacznym stopniu różnić się od optymalnej, zbilansowanej diety osoby zdrowej. Bardzo często koniecznością jest zwiększenie ilości białka w jadłospisie – mówi Ewa Ceborska-Scheiterbauer. – Zdarzają się jednak sytuacje, gdy tradycyjna dieta nie wystarcza. Wtedy warto wprowadzić doustne preparaty odżywcze (np. Nutridrink), które zawierają dużą dawkę energii oraz składniki odżywcze uzupełniające codzienną dietę we właściwych proporcjach.

Nie ma jednej, uniwersalnej diety, która byłaby odpowiednia dla wszystkich chorych.  Dlatego każdy pacjent, rozpoczynając terapię, powinien skorzystać z profesjonalnej konsultacji żywieniowej. Przygotowanie posiłków będzie dla niego łatwiejsze, jeśli będzie przestrzegać poniższych zasad.

  1. Regularne przyjmowanie posiłków w niewielkich porcjach od 5 do 6 razy dziennie pozwoli uniknąć nadmiernego nadwyrężenia i tak już osłabionego chorobą układu pokarmowego.
  2. Codzienna dieta powinna zawierać świeże warzywa i owoce – surowe, gotowane lub pieczone (w zależności od stanu zdrowia chorego i rodzaju nowotworu).
  3. Najważniejszą rolę w diecie odgrywają produkty z dużą zawartością białka, m.in. chudy twaróg, jogurt naturalny, chude mięso czy ryby morskie. Tych produktów nie powinno zabraknąć w codziennym jadłospisie.
  4. Źródłem energii powinny być: czerstwe pieczywo, makarony, kasze, a także w niewielka ilość tłuszczów roślinnych.
  5. Aby odpowiednio nawodnić organizm, należy pić około 2 litrów wody dziennie, najlepiej niegazowanej. Zalecana jest również lekka herbata, kawa zbożowa, niewielkie ilości świeżo wyciskanych soków bez dodatku cukru.
  6. Jeśli nie wystarcza tradycyjna dieta lub gdy pacjent ma trudności z przyjmowaniem posiłków, warto zastosować żywienie medyczne, czyli wysokoenergetyczne, specjalistyczne doustne preparaty żywieniowe, które pokryją zwiększone zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze – białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne.

Doustne preparaty odżywcze najlepiej stosować jako uzupełnienie codziennej diety. Zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki może różnić się w zależności od chorego. Zazwyczaj zaleca się spożywanie 2 butelek dziennie, ale może ono wzrosnąć nawet do 5 czy 7 butelek dziennie w zależności od wybranego preparatu – podkreśla dietetyczka.

Takie preparaty najlepiej spożywać w postaci schłodzonej, ponieważ wtedy najlepiej smakują. A ponieważ szybkie przyjęcie produktu, ze względu na dużą koncentrację składników odżywczych, może nadmiernie obciążyć przewód pokarmowy, zaleca się spożywanie go powoli, przez około 30 min.

Specjalistyczne preparaty żywieniowe można stosować samodzielnie między posiłkami, jako baza lub dodatek do potraw, aby zwiększyć ich wartość odżywczą.

Fot. Materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.