Chroń dziecko przed próchnicą!

Chroń dziecko przed próchnicą!

Fot. Pixabay.com

Jeśli uważasz, że dbanie o zęby mleczne Twojego dziecka nie jest ważne, jesteś w dużym błędzie. Nieleczone mleczaki mogą powodować próchnicę w świeżo wyrzniętych zębach stałych.

Podstawą higieny jamy ustnej u małych dzieci jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wczesne oswojenie dziecka ze szczoteczką pomoże wyrobić u niego dobre nawyki na całe życie. Warto jednak pamiętać, że do 7.-8. roku życia to rodzice powinni szczotkować zęby dziecka, jednocześnie ucząc je przeprowadzania tego zabiegu samodzielnie.

Pielęgnację należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Oczywiście, dopóki nie wyrżną się pierwsze zęby mleczne, nie ma potrzeby korzystania ze szczoteczki, ale ze specjalnych akcesoriów dla niemowląt, np. nawijanej na palec wskazujący gazy. Ten prosty sposób pomoże oczyścić błonę śluzową i wały dziąsłowe niemowlęcia, ale też przygotuje dziecko na pojawienie się szczoteczki do zębów w niedługim czasie mówi lek. dent. Anna Klukowska, dyrektor medyczny stomatologii w Grupie LUX MED.

Dwa razy w roku kontrola w gabinecie

Kontrola u dentysty dwa razy w roku to absolutne minimum. Dzięki systematycznym wizytom specjalista będzie w stanie wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez konieczności użycia wiertła.

Częste kontrole u dentysty, jak podkreśla prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy ds. stomatologii dziecięcej, to nie tylko profilaktyka, ale też wyrobienie odpowiednich nawyków u dziecka na całe życie.

Maluch oswojony z kontrolami stomatologicznymi w przyszłości będzie je traktował jako naturalną część profilaktyki zdrowotnej. Pierwsza wizyta z dzieckiem u stomatologa, zgodnie ze standardami światowymi, powinna się odbyć sześć miesięcy po wyrznięciu pierwszego zęba mlecznego, ale nie później niż w 12. miesiącu życia – przypomina prof. Olczak-Kowalczyk.

Sama szczoteczka to za mało

Pielęgnacja jamy ustnej nie powinna ograniczać się jedynie do używania szczoteczki do zębów. Warto ją uzupełnić stosowaniem nici dentystycznych, które docierają do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, płukanek oraz szczotek i skrobaczek do języka, gdzie gromadzą się bakterie. Płukanki i szczotki do języka rekomendowane są dla dzieci od 6. roku życia, natomiast nici dentystyczne od 8. roku życia lub wcześniej, o ile są stosowane u dziecka przez rodziców.

Starsze dzieci, które w ciągu dnia nie zawsze mają możliwość umycia zębów po posiłku, warto zaopatrzyć w bezcukrową gumę do żucia. Dzięki niej nawet dziesięciokrotnie zwiększy się wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy i zapobiega powstawaniu osadu nazębnego, zapobiegając tym samym niszczeniu szkliwa zębów i powstawaniu próchnicy.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko nie miało próchnicy również w dorosłym życiu, edukuj je od najmłodszych lat. Wiedza z zakresu higieny jamy ustnej i świadomość, że jej stan wpływa na zdrowie skłoni dziecko do większego zaangażowania się w profilaktykę prozdrowotną.

Wspierając walkę z próchnicą wśród dzieci, w ramach programu „Dziel się Uśmiechem”, od 2013 roku Wrigley Poland wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem, przy wsparciu Grupy LUX MED, Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, organizuje bezpłatne przeglądy stomatologiczne i zajęcia edukacyjne poświęcone prawidłowej higieny jamy ustnej w szkołach podstawowych na terenie całego kraju. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów zębów skorzystało 46 tys. uczniów, a 350 tys. wzięło udział w zajęciach edukacyjnych.

Od dwóch lat akcję wspiera również Biedronka.

 

 

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem

1 Comment

  1. Niedawno odkryłam suplement specjalny acidolac dentifix kids dla dzieci, który ma za zadanie chronić zęby przed demineralizacją, no i przed próchnicą. Podpytałam naszego dentystę i poradził, żeby wieczorem przed snem podawać ten suplement do ssania, bo tam jest ksylitol i dobrze działa na ząbki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?