Chcesz, żeby Twój pies był zdrowy? Zadbaj o jego zęby!

Chcesz, żeby Twój pies był zdrowy? Zadbaj o jego zęby!

- Zdrowie

Dbają o zdrowie jamy ustnej, zwalczają nieświeży oddech, likwidują kamień i płytkę nazębną, a do tego są świetną zabawką. Mowa o gryzakach dentystycznych OraVet dostępnych w czterech wersjach dostosowanych do wielkości Twojego pupila.

Badania pokazują, że już u 85 proc. psów, które nie ukończyły jeszcze trzech lat, pojawiają się problemy w jamie ustnej. Mogą one przyczynić się do gromadzenia się płytki bakteryjnej i powstania kamienia nazębnego.

U zwierząt, podobnie jak u ludzi, higiena jamy ustnej polega na codziennej kontroli nad powstawaniem i akumulacją bakteryjnej płytki nazębnej. To właśnie ona jest główną przyczyną chorób przyzębia. Powoduje zapalenie dziąseł, które jeśli nie jest leczone, prowadzi do nieodwracalnych zmian zapalnych w tkankach utrzymujących zęby, a w konsekwencji do utraty zębów – przypomina dr n. wet. Jerzy Gawor z Kliniki Weterynaryjnej Arka w Krakowie.

Jak się okazuje, na choroby przyzębia cierpi już ponad dwie trzecie dorosłych psów. Według dr. Gawora, który jest zwierzęcym chirurgiem, choroby przyzębia to najczęściej diagnozowane schorzenie u psów i kotów.

Niemal na co dzień spotykam się z nim w mojej praktyce klinicznej – dodaje weterynarz.

Najskuteczniejszym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej psa jest codzienne szczotkowanie jego zębów . Z badań wynika jednak, że robi to zaledwie 2 proc. właścicieli.

Codzienne, systematyczne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiednio dobranej pasty jest kluczowe w dbałości o stan zdrowia jamy ustnej zwierzęcia. W praktyce często okazuje się to jednak trudne. Dlatego niezwykle pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny są inne sposoby, takie jak żele czy płyny działające na płytkę nazębną, dodatki do wody pitnej, suplementy czy specjalne diety stomatologiczne, sucha karma o odpowiedniej teksturze i rozmiarze oraz coraz bardziej popularne gryzaki stomatologiczne do codziennego stosowania, dopasowane rozmiarem do wielkości psa – tłumaczy dr Jerzy Gawor.

Gryzaki dentystyczne OraVet, w odróżnieniu od obecnych już na rynku smakołyków dentystycznych, zawierają delmopinol – substancję obecną również w płukankach dentystycznych dla ludzi, która tworzy barierę dla bakterii odpowiedzialnych za tworzenie kamienia nazębnego. Z badań wynika, że stosowanie tych gryzaków może zahamować ten proces chorobowy nawet do 89 proc.

Zainteresowanych kupnem gryzaków OraVet informujemy, że należy o nie pytać w przychodniach weterynaryjnych. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie www.oravet.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Nutridrinki opracowane wspólnie z chorymi

Zmiany w odczuwaniu smaków, brak apetytu, nadwrażliwość na