Bilans 45- i 60-latka

Bilans 45- i 60-latka

Fot. Pixabay.com

Wprowadźmy badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – apelują do resortu zdrowia autorzy raportu “Sytuacja pacjenta z nowotworem jelita grubego w Polsce. Propozycje zmian”.

Skąd taki pomysł? To efekt szczegółowych analiz danych epidemiologicznych, z których wynika, że każdego dnia w Polsce na raka jelita grubego umiera 28 osób! 

Liczba zgonów z powodu raka jelita grubego w Polsce, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, jest o wiele wyższa, niż w krajach Europy Zachodniej i Północnej, gdzie współczynnik umieralności na ten typ nowotworu od wielu lat ma tendencję malejącą – przypominają autorzy raportu.

Lekarze rodzinni nie proponują swoim pacjentom badania per rectum, które w ponad 90 proc. jest w stanie wykryć nowotwory jelita grubego. Nie proponują go nawet osobom, które mają obciążony wywiad rodzinny, bo z powodu raka jelita grubego zmarł ktoś bliski, np. matka lub ojciec.

Z kolei z tzw. przesiewowej kolonoskopii , finansowanej przez NFZ w ramach programu badań profilaktycznych dla osób po 50. roku życia, korzysta według oficjalnych statystyk zaledwie 16,7 proc. uprawnionych (według danych organizacji pacjenckich jeszcze mniej, bo tylko 7 proc.!).

Dlaczego tak mało osób zgłasza się na te badania? Jednym z powodów na pewno jest wykonywanie ich bez znieczulenia, na które może liczyć obecnie jedynie 20 proc. badanych. Zwykle są to zresztą osoby, które mają już jakieś objawy choroby (np. bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, obecność krwi w stolcu) i są kierowane na kolonoskopię, mającą potwierdzić lub wykluczyć nowotwór.

Autorzy raportu “Sytuacja pacjenta z nowotworem jelita grubego w Polsce. Propozycje zmian” są przekonani, że zapewnienie pacjentom większego dostępu do znieczulenia poprawiłoby wskaźniki zgłaszalności na badanie kolonooskopowe, a tym samym zwiększyło szanse na wczesne wykrycie choroby i wyleczenie.

Pomysł zwiększenia roli badań profilaktycznych we wczesnym wykrywaniu nowotworu jelita grubego na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej opiera się na idei wprowadzenia tzw. bilansu 45- i 60-latka, w zakres którego wchodziłyby również podstawowe  badania w kierunku raka jelita. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika bowiem, że większość (94 proc.) nowotworów jelita grubego występuje po 50. roku życia, z czego ponad 75 proc. – po 60. roku życia. Przez wiele lat rak jelita może nie dawać żadnych objawów, a kiedy już wystąpią, proces chorobowy jest już na ogół zaawansowany 🙁

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.