Andrzej Zieliński ambasadorem kampanii “Servier – wyłącz raka!”

Andrzej Zieliński ambasadorem kampanii “Servier – wyłącz raka!”

Fot.: materiały prasowe

Rak jelita grubego jest drugim pod względem zachorowalności nowotworem w Europie. W Polsce rozpoznawany jest rocznie u około 18 tys. osób, a 11 tys. z jego powodu umiera. Tak nie musi być! Tej chorobie można zapobiec i zamierzają to udowodnić organizatorzy kampanii edukacyjnej “Servier – wyłącz raka!”.

Pierwszą edycję kampanii, zainaugurowaną 5 września w Warszawie, poświęcono właśnie rakowi jelita grubego, który, wbrew powszechnej opinii, wcale nie jest chorobą ludzi starszych. Coraz częściej chorują na niego osoby po 45. roku życia, aktywne zawodowo. Im później rozpoznany, tym mniejsze są szanse chorego na wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i wykonywanie badań, które mogą zapobiec rozwojowi raka jelita grubego.

Strach przed bólem

W Polsce od 2000 roku realizowany jest program powszechnych badań przesiewowych, którym objęte są osoby w wieku 55-64 lat. W ramach tego programu Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła imienne zaproszenia do osób spełniających jego kryteria i finansuje wykonywane u nich badania kolonoskopowe. Problem w tym, że zgłasza się na nie niespełna 17 proc. pacjentów. Dlaczego tylko tyle?

Z badania przeprowadzonego przez dr n. med. Marię Janiak z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z działającym przy tej klinice studenckim kołem naukowym wynika, że do wykonania bezpłatnej kolonoskopii najbardziej zniechęca ludzi krępująca forma tego badania (21 proc. odpowiedzi) i strach przed bólem (17 proc. odpowiedzi), który bardzo często wynika z tego, że w ramach programu badań przesiewowych nie można skorzystać ze znieczulenia (15 proc. odpowiedzi). Wiele osób nie zgłasza się na badanie, bo nie odczuwają żadnych dolegliwości, więc uważają je za niepotrzebne. Czy słusznie?

Rak jelita grubego rzadko sprawia dolegliwości w swojej wczesnej fazie rozwoju. Jeśli nie boli ani nie daje innych objawów, to chory nie odczuwa niczego niepokojącego. Charakter tego raka nie sprzyja wczesnej diagnozie tylko na podstawie obserwacji objawów. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku badania profilaktyczne. Rak jelita grubego rozwija się powoli, ale kiedy uda się odpowiednio wcześnie wykryć zmianę nowotworową bez tzw. objawów alarmowych, czyli bez bólu, chudnięcia czy obecności krwawienia, a także znaleźć i usunąć polipy, które mogą być w przyszłości przyczyną raka – szanse na wyleczenie są ogromne! – odpowiada na to pytanie dr Maria Janiak.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Nie przez przypadek ambasadorem tegorocznej odsłony kampanii, zatytułowanej “Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!”, został aktor Andrzej Zieliński. Tych, którzy się boją lub wstydzą zgłosić na badanie kolonoskopowe, przekonuje, że nie ma w nim ani nic strasznego, ani tym bardziej krępującego.

Dużo ćwiczę i odżywiam się zdrowo. Moja praca często tego wymaga, bym był w formie. Wiem jednak, że to nie wystarczy, by uchronić się m.in. przed rakiem. Z pięćdziesiątką na karku mogę być w grupie ryzyka i dlatego nie wahałem się poddać kolonoskopii. Rozumiem, że człowiek może się krępować, bo to badanie intymne, ale w trakcie okazuje się, że to nic strasznego. Nie boli, a może pomóc ochronić się przed rakiem jelita grubego – przekonuje Andrzej Zieliński. 

Czy organizatorom kampanii “Servier – wyłącz raka!” uda się przekonać Polaków do ograniczenia spożycia czerwonego mięsa i produktów o znikomej zawartości błonnika, zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu oraz rzucenia palenia? Czy uda im się zachęcić nas do aktywności fizycznej i badań?

Wierzę, że nasze działania edukacyjne nie tylko zwiększą wiedzę Polaków na temat raka jelita grubego, ale będą też motorem zmian i motywacją dla wielu osób, by się przed nim uchronić. Choroby onkologiczne są największym wyzwaniem, przed jakim stoi współczesna medycyna i chcemy mieć swój udział w walce z nimi. Choć to osoby po 50. roku życia są najbardziej narażone na raka jelita grubego – i przede wszystkim do nich kierujemy naszą kampanię – chcemy dotrzeć do ogółu społeczeństwa, tak aby kształtować świadomość także młodszych osób, które mogą wdrożyć w swoim codziennym życiu takie zmiany, które zmniejszą ryzyko zachorowania na ten coraz częściej występujący złośliwy nowotwór – tłumaczy lek. med. Katarzyna Urbańska z firmy Servier.

W ramach kampanii, o czym informowaliśmy wczoraj TUTAJ, w pięciu miastach w Onkologicznej Poradni Servier odbywają się bezpłatne konsultacje, porady i badania. Podsumowaniem tegorocznej edycji będzie przekazanie przez firmę Servier Centrum Onkologii – Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie grantu przeznaczonego na zakup aparatury do przeprowadzenia kolonoskopii z użyciem dwutlenku węgla, co znacząco zmniejsza dyskomfort towarzyszący badaniu. Servier ufunduje również kilkadziesiąt badań kolonoskopowych z bezpłatnym znieczuleniem dla osób zakwalifikowanych do programu badań przesiewowych, które zgłoszą się na nie jako pierwsze w dniu przekazania grantu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?